Położenie

Analizując położenie wsi Żelazno, można odkryć pewien paradoks geograficzny (lecz jak najbardziej słuszny). Żelazno leży tylko 7 km od Kłodzka, a otaczające miejscowość góry to… Masyw Śnieżnika. Otóż Krowiarki, które „osłaniają” miejscowość od zachodu, to mikroregion należący do Masywu Śnieżnika. Jak wiadomo, Masyw Śnieżnika to kopuła szczytowa Śnieżnika oraz 6 obszernych ramion, z których najdłuższe (Krowiarki) sięga prawie do Kłodzka.

Miejscowość Żelazno położona jest w centrum Ziemi Kłodzkiej, w południowo-wschodniej części Kotliny Kłodzkiej; w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Kłodzko. Wieś leży na wysokości 310-345 m n.p.m., w dolinie między Wzgórzami Rogówki (Kotlina Kłodzka) i Krowiarkami (Masyw Śnieżnika).

Zabudowania ciągną się na długości prawie 4 km wzdłuż rzeki Białej Lądeckiej. Zabudowa łączy się z Krosnowicami i Ołdrzychowicami Kłodzkimi, tworząc długi łańcuch osadniczy. Przez wieś prowadzi droga krajowa nr 33 z Kłodzka do przejścia granicznego z Republiką Czeską na Przełęczy Międzyleskiej (dawne przejście Boboszów – Dolní Lipka). W południowej części wsi odgałęzia się droga wojewódzka nr 392 do Lądka-Zdroju i dalej do Stronia Śląskiego. Powyżej wsi biegnie linia kolejowa z Kłodzka do Stronia Śląskiego. Od 2004 r. prowadzony jest na niej wyłącznie ruch towarowy (do bocznicy za Ołdrzychowicami Kł.).

Ciekawostką geologiczno-przyrodniczą są Romanowskie Źródła, największe w Sudetach wywierzysko krasowe – znajdują się w dolinie potoku Piotrówka, poniżej Przełęczy Mielnickiej.

* W centrum Żelazna ma początek żółty szlak turystyczny:
Żelazno – Romanowo – Przełęcz Romanowska (436 m n.p.m.) – Skowronia Góra (839 m n.p.m.) – Biała Woda – Przełęcz Puchaczówka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.