KGW Żelazno na biesiadzie ostatkowej

Biesiada Ostatkowa KGW 2017W ostatnią sobotę karnawału, 25 lutego 2017 r., na tradycyjnej biesiadzie ostatkowej w krosnowickiej sali „Podhalanka”, bawiło się ponad 300 osób. W programie m.in. rozstrzygnięcie konkursu na świąteczne centrum wsi, konkurs pączków i faworków, występy śpiewacze, pokaz kabaretowy gospodyń z Żelazna oraz minirecital skrzypaczki z Nachodu Veroniki Khunovej.

Biesiada Ostatkowa KGW 2017

Pod koniec karnawału na tradycyjnej biesiadzie spotykają się członkowie Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Kłodzko oraz zaproszeni przez nich goście – przyjaciele i sponsorzy, samorządowcy, politycy. Ta integracyjna impreza odbyła się już po raz dziewiętnasty! Honory gospodyń tradycyjnie pełniły „Kumy” z Krosnowic. Zanim jednak przystąpiono do biesiadowania oraz wspólnych śpiewów i tańców, ogłoszone zostały wyniki konkursu na świąteczne centrum wsi. W konkursie na najsmaczniejsze pączki i faworki zgłoszono 12 zestawów smakołyków. Jury miało bardzo ciężki (orz…) pączek do zgryzienia… Ostatecznie zwyciężyło KGW Wojciechowice przed KGW Krosnowice oraz KGW Bierkowice.

Biesiada Ostatkowa KGW 2017

Pierwsza część imprezy to przede wszystkim prezentacje śpiewacze przybyłych zespołów. Z tym, że to już nie tylko śpiewy, ale coraz częściej pojawiają się akcenty nawet humorystyczne. Są zespoły, które co roku chcą nas zaskoczyć czymś nowym… Prezentacje artystyczne rozpoczęły gospodynie, czyli „Kumy” z Krosnowic. Po nich zaprezentowały się: Zespół Marzenie Gminy Kłodzko, Chór Sołtysów, „Górnianki” z Jaszkowej Górnej, „Słowianki” z Bierkowic. Zespół „Róża Kłodzka” z Żelazna zaczął występem młodego duetu Monika & Jakub, do którego wkrótce dołączyły jakieś „starsze panie”. Okazało się, że gospodynie z Żelazna zaprezentowały… siebie, ale w wersji „30 lat później”. Żwawe „babcie” rączo zatańczyły m.in. kankana! Występ wzbudził szerokie zainteresowanie obecnych, którzy otoczyli „babcie” szczelnym kołem. Kolejne występujące zespoły, już w wersji tradycyjnej, to „Jaskier” z Ołdrzychowic Kłodzkich oraz „Folkowe Babki” z Roszyc. Po tych występach – niespodzianka! Nieznana nikomu młoda dziewczyna z dziwnym instrumentem przypominającym skrzypce. Veronika Khunová to młoda skrzypaczka z Nachodu, absolwentka m.in. konserwatorium w Pardubicach. Gra na skrzypcach elektrycznych i już nazywana jest czeską Vanessą Mae (skrzypaczka grająca m.in. rozrywkowe wersje poważnych utworów). Występ młodej artystki tak się spodobał, że otrzymała owacje na stojąco! Tego jeszcze na biesiadzie nie było! Jest szansa, że młodą skrzypaczkę zobaczymy i usłyszymy na gminnych dożynkach w tym roku.

Biesiada Ostatkowa KGW 2017

Imprezie towarzyszyła loteria fantowa na gminny fundusz stypendialny im. G. Ciechowskiego. Wspólne śpiewy i szalone tańce przy muzyce na żywo zespołu „Duo Plus” trwały do bardzo późnych godzin nocnych…

Tekst i foto: Marek Gałowski

Biesiada Ostatkowa KGW 2017

Biesiada Ostatkowa KGW 2017

Biesiada Ostatkowa KGW 2017

Biesiada Ostatkowa KGW 2017

Biesiada Ostatkowa KGW 2017

Zobacz film z występem gwiazdy wieczoru:

reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.