Remont mostu przez Białą Lądecką

[poniedziałek, 05 września 2011]
Rozpoczął się remont mostu przez rzekę Białą Lądecką w dolnej części Żelazna. Most został wyłączony z użytku!

Remont został rozpoczęty zupełnie niespodziewanie, bez wcześniejszych zapowiedzi i ostrzeżeń o zamknięciu przeprawy. Ekipa remontowa pojawiła się rano w sobotę (3.IX.) i w ciągu kilku godzin zerwała deski przeprawy i zdjęła siatkę zabezpieczającą boki. Pozostała tylko metalowa konstrukcja.

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, konstrukcja mostu będzie gruntownie odnowiona, m.in. wykonane zostanie czyszczenie, piaskowanie i malowanie metalowych elementów. Kładka zostanie wykonana z nowych dębowych desek. Firma na wykonanie remontu otrzymała dwa miesiące czasu. Most już od dawna wymagał radykalnej modernizacji.

Zamknięcie mostu znacznie utrudniło życie wielu mieszkańcom Żelazna. Miejscowość położona jest po obu stronach rzeki. Most od początku istnienia stanowi bardzo strategiczny element infrastruktury. Mieszkańcy „lewobrzeżnej” części wsi chodzą tędy m.in. na przystanek autobusowy (Żelazno – zamek) – dojazd do pracy i szkoły. Młodzi mieszkańcy „prawobrzeżnej” części chodzą tędy do szkoły podstawowej i przedszkola. Obejście mostu to jest nadłożenie drogi o ok. 2 km.

Mieszkańcy już sobie radzą z zamkniętym mostem. Możliwości przejścia są dwie:
– sposób bardziej ryzykowny – przejście po mostowej kratownicy (odległość do lustra wody ok. 2 m);
– sposób mniej ryzykowny – ok. 50 metrów w dół rzeki można przejść po kamieniach (póki wody mało…).

Foto: Marek Gałowski (03.09.2011 r.)

reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.